Co je LED zářivková trubice

V dnešní době existuje mnoho typů osvětlení. Jedním z nich je i LED zářivková trubice LightPark. Tento typ patří mezi nejběžnější typy zářivek a je také nejvíce používaný. Do našich domácností si však přesto cestu ještě nenašel.

Jaký je tedy princip této zářivkové trubice? Poměrně jednoduchý. Jedná se o dvě skleněné trubice, u nichž je buď na jednom, nebo na obou koncích, v závislosti na délce, umístěna LED zářivka. Její světlo je díky plynu, kterým jsou trubice naplněny, téměř rovnoměrně rozvedeno po celé délce.příklad typu diody.jpg

Jaké má tento způsob osvětlení výhody? V první řadě jsou to rozměry, tedy především to, že nevisí do prostoru jako běžný lustr. To umožňuje používat je i v místnostech s nízkým stropem a také tam, kde je dobré, aby světelný zdroj nepoutal příliš pozornosti.

Další výhodou je, že LED neoslňují tak jako žárovky, když se podíváme přímo na ně. Toho se využívá například v nemocnicích, kde je běžný převoz ležících pacientů. Pro ně by nejspíš nebylo příliš pohodlné, kdyby byli oslepeni světlem pokaždé, když pod ním při převozu projedou.

Také jejich výdrž je mnohem vyšší, než u klasických žárovek. Navíc není tak snadné je rozbít, nejsou tak křehké. To znamená, že je není třeba tak často měnit, což v důsledku vede k úspoře peněz. A ta časem může narůst do zajímavé výše.

Když už je řeč o úspoře financí, nelze zmínit ještě jeden důležitý fakt. Tím je nižší spotřeba energie na provoz, než má běžná žárovka. To samozřejmě vede k nižším účtům za elektřinu, což je vždy vítané. Navíc díky nižší spotřebě šetří i životní prostředí, neboť není potřeba vyrábět tolik elektřiny.rozsvícená žlutá dioda.jpg

Dobrá, když má takové výhody, proč se s LED trubicemi potkáme pouze ve veřejných zařízeních, jako jsou obchody, nemocnice, a podobně? Proč nejsou běžnou součástí našich domovů? Pro odpověď na tuto otázku musíme prozkoumat negativa, která tento způsob osvětlování má. Protože negativa zde jsou.

Tím největším, které odrazuje mnoho lidí, je to, že potřebují určitou dobu, než dosáhnou plného výkonu. To znamená, že po několik minut nebudou svítit plným jasem. A v místnostech, jako je například toaleta, zhasneme dříve, než se světlo stačí plně zahřát.

Dalším faktem je, že aby byly skutečně peníze ušetřeny oproti běžným žárovkám, je potřeba, aby osvětlení bylo zapnuté minimálně deset minut v kuse. A to je těžké v běžné domácnosti dodržet, a navíc i poměrně nepohodlné.

Faktorem, který brzdí jejich rozvoj v běžném používání je také cena a nutnost odborné instalace. Přeci jen mnoho lidí si raději koupí jednou za čas novou žárovku, než aby dávalo spoustu peněz do osvětlení, které jim ani nemusí ušetřit peníze. Navíc se mnohem hůře opravuje – výměna žárovky je podstatně jednodušší.

Nyní již víme, jak LED panely fungují a jaké jsou jeho výhody a nevýhody. A jaký je váš názor? Myslíte si, že se tento způsob svícení v budoucnu rozšíří? Já osobně doufám, že ano.