Lékařství – byznys nebo služba lidu?

Málokdo si uvědomuje, že i poskytování zdravotní péče patří mezi služby. Musím podotknout, že naše zdravotnictví je relativně dobré, obzvláště, pokud přihlédneme k tomu, že většina lékařů je přetížených. Zdravotní sestry a bratři mají navíc za vyčerpávající práci směšnou odměnu. Není se tedy čemu divit, že se v těchto profesím často setkáváme se syndromem vyhoření. Ačkoliv většina absolventů šla do školy s tím, že chce pomáhat lidem, samotná škola a následný systém je tak semele, že od svých předsevzetí upouštějí.
Příliš mnoho léků
Farmaceutické firmy nabízejí lékařům spolupráci, když budou předepisovat pacientům jejich produkty. Pro lékaře je častokrát jednodušší dát člověku lék, který řeší následek problému, ale ne jeho příčinu (což farmaceutické firmy kvitují, protože to pro ně znamená větší zisk). Je to dáno hlavně tím, co jsem zmiňovala výše. Nedostatek lékařů způsobuje, že na každého pacienta mají jen pár minut. Přitom jen určit správnou diagnózu je velmi obtížné a může být časově náročné, protože symptomy se mnohdy překrývají.
Vy, jako pacient, můžete pro svoje zdraví udělat následující. Nespoléhejte se pouze na zázračné pilulky, ať už volně prodejné nebo na předpis. Pokud je na vás lékař hrubý, upozorněte jej, že si takové jednání nepřejete. Uvědomte si, prosím, že i lékař je jen člověk a může mít také špatnou náladu, ale neměl by si ji vybíjet na klientech. Je to služba jako každá jiná, i když je placena ze zdravotního pojištění. Bankovnímu poradci byste asi taky nedovolili, aby si na vás otevíral ústa. Nebo byste jej už příště nenavštívili.
Stejný postup můžete aplikovat i v případě lékařských služeb. Jednou za tři měsíce lze lékaře změnit. To je ale krajní možnost. Nejlepší je, zkusit se s lékařem na všem domluvit. Například, pokud vám lékař napíše léky bez zjištění příčiny – typicky to bývá u zánětů močového měchýře nebo obecných opakujících se nachlazení, zkuste se s ním pobavit o alternativách – co by vám doporučil. Nebo máte možnost konzultovat svůj problém i s jiným nezávislým lékařem. Obecně zle říci, že stravou se dá vyléčit nebo alespoň úspěšně korigovat velká většina nemocí. Také nesmíme zapomenout na umění bylinářství, bylinky totiž mohou být dobrým podpůrným prostředkem při léčení mnohých obtíží. No, a pokud stojíte opravdu o celostní pohled na své neduhy, pak je možné kombinovat péči klasické západní medicíny s různými alternativami – čínská medicína, akupunktura, akupresura, homeopatie a další.
Lékař v modrém
U případů vážnějších onemocnění je dobré vždy ošetřujícího lékaře upozornit, že léky kombinujete ještě s dalšími metodami. Zejména proto, že třeba bylinky by mohly ovlivnit působení předepsaných léků. Ať už se rozhodnete jakkoliv, pamatujte, že každý si zaslouží jednání s respektem – i ten nejstarší pacient, který nemá naději na vyléčení.