Chytrá plíseň na zdi

Už naše babičky nás učily, že pravidelné větrání hned po ránu našemu bytu i domu nám pomůže zbavit se nepříjemného ovzduší uvnitř, a naše domácnost se tak provoní čerstvým vzduchem. Bezesporu měli pravdu, vyvětral se tak vlhký vzduch. Mimo to proudění vzduchu pomohlo udržet uvnitř zdravé klima. Na druhou stranu dříve bývaly ženy v domácnosti běžněji, než je tomu dnes, a my tak při celodenním opuštění bytu nebo domu už nemáme tolik možností pravidelného větrání tak jako ony.
Nejčastějším nepřítelem nám bývá takzvaná černá plíseň pod názvem Stachybotrys chartarum, která může být nejškodlivějším organismem u nás doma.Dokáže nám způsobit mnohé alergie, onemocnění dýchacích cest a celkově zhoršovat náš zdravotní stav. Proto by, jsme se jí měli ihned, jak ji objevíme, co nejrychleji zbavit.
Žena myšlenka
Snad nejstarší dezinfekcí, kterou známe pro tyto účely zůstává hašené vápno. To naneseme v několika vrstvách na zdi, které by tak měli zůstat chráněny. Nátěr je ale nutné opakovat každoročně. Dalším řešením je možnost použití modré skalice, která sice dráždí pokožku, ale i ta může dobře zafungovat, pokud ji naneseme ve vícero vrstvách.
Klasikou zůstává použití přípravků s obsahem chloru. Ty zafungují se stoprocentní přesností, dokonce krásně vybělí postižené stěny, avšak pro naši dýchací soustavu nejsou nijak přívětivé. Navíc tyto přípravky nepříjemně zapáchají právě díky obsahu chloru, který je pro živé organismy toxický, protože narušuje oxidací jejich tkáně.
Plíseň zeleno modrá
Jednodušeji se jí zbavíme,pokud použijeme Pythium oligandrum neboli chytrou houbu. Je to mezidruhový parazit, který je pro člověka, zvíře nebo rostliny naprosto netoxický. Dokonale zbaví naše zdi jiných hub. Na zdech, na které jsme nanesli chytrou houbu zůstane obvykle pigment původní černé plísně, který jednoduše přetřeme barvou bez fungicidních účinků, abychom nepoškodili prostředí naší spřátelené Pythium oligandrum a náš byt tak zůstal zdravotně nezávadný.