Jak používat stévii a co vám přinese?

Přírodní formy sladidel a ochucovadel jsou stále velmi horkým tématem mezi nutričními terapeuty i výživovými poradci. Většinou, když na trhu se zdravou výživou přistane nějaké nové téma, ze kterého jsou všichni nadšení, je potřeba, abychom jej důkladně otestovali a prověřili jeho skutečný efekt v průběhu času, než o něčem začneme tvrdit, že nám může do života přinést jen a pouze benefity.

cyklistka pije vodu

Jedním takovým tématem je jistě sladidlo stévie Nakliceno. Stévie je původem rostlinka s lístky, která svým vzhledem může připomínat mátu nebo třeba meduňku. Uvádí se, že je stoprocentním přírodním sladidlem a neobsahuje skoro žádné kalorie. Proto je velmi vyhledávaná zejména lidmi, kteří drží redukční dietu nebo sportovci, kteří nechtějí sladit pomocí běžného cukru, a přesto si rádi pochutnají na sladkých dezertech.

Stévie je mnohokrát sladší než běžný cukr, její extrakt má údajně až 200x větší sladkost, a proto je potřeba zacházet s ní opravdu opatrně, aby se z výhod jejího užívání nestaly spíše nepříjemné situace a pocity. Když se však budeme pečlivě věnovat dávkování a budeme ji užívat s rozmyslem, můžeme z ní načerpat plno skvělých výhod pro náš život.

pár na pohovc

Základním účinkem je určitě snižování a optimalizace hladiny glukózy, tedy cukru v krvi. Proto ji mohou využívat jako sladidlo například diabetici. Dlouhodobě snižuje také krevní tlak obecně, ale zde je třeba počítat s tím, že tento efekt je možné vypozorovat až po několika letech pravidelného užívání – nečekejme tedy zázraky ze dne na den, a raději se ponořme do preventivního jednání, abychom výhledově mohli náš krevní tlak udržovat v optimálních hodnotách.

Tato přírodní látka vám pomůže také v boji proti lupům nebo akné. Skvěle působí na pokožku hlavy a zbavuje ji po celém povrchu bakterií, ze kterých mohou vznikat zánětlivá místa a pupínky. Kromě toho redukuje množství vrásek.