Komáři

Pokud je nějaký hmyz, který většinu lidí děsí a štve (jedním z těch lidí jsem na sto procent já), je to komár – asi nejdotěrnější a nejhorší hmyz. Dneska si o něm tedy povíme něco víc.

Čeleď: dvoukřídlí (mají dvě křídla)

Komár vydává hvízdavé nepříjemné děsivé zvuky, když létá, z čehož většina lidí má velký strach.

5366481-istock-1175264812

Komáři se dělí na dvě skupiny:

Samičky: samičky pijí krev – zajímavé je, že krev potřebují k tvorbě dalších larv (vajíček), bez krve prostě vajíčka nevytvoří.

Samci: samci jsou většinou větší a mohutnější a nepijí krev, živí se nektarem z květin

Ochrana proti komárům – nejlepší jsou ochranné síťky proti komárům. Pokud chodíte rádi do lesa, měli byste si s sebou vždycky vzít aspoň velmi účinný sprej proti dotěrným komárům.

Pokud chceme vědět, jak dlouho žije komár, je to u každého druhu trošku jiné, ale přibližně stejné.

Samec komár žije asi sedm dní, takže ne příliš dlouho a samička komára písklavého žije asi průměrně 2 týdny, což znamená, že žije oproti samečkovi podstatně déle.

Aedes_albopictus_on_human_skin

Druhy komárů, které jsou nejznámější, jsou:

Komár písklavý – vydává nepříjemné zvuky křídly při letu

Komár obtížný – žije většinou tam, kde je hodně lidí (lidské příbytky), dále se vyskytuje na špinavých místech jako jsou kanály.

Komár útočný – druhové jméno odvozeno podle toho, že opravdu hodně nejraději z těchto druhů útočí na lidi. Kladou vajíčka a pokud se strhne záplava, vlna komárů vzlétne a útočí na kolemjdoucí lidi.

Komár tygrovaný – tenhle komár není u nás moc typický, ale občas se u nás vyskytne a někdo ho může spatřit. Pochází z Asie.

Je nutno podotknout, že komáři jsou také přenašeči různých nemocní (jako například malárií, někdy můžou způsobit i horečku, nebo encefalitidu a to bohužel není zdaleka vše, to je jen slabý výčet toho, co komáři způsobují. Takže pokud nechcete mít komáry v domě, kupte si sprej (působí za 2 min, komár je mrtvý) a nastříkejte ho všude.