Nefunkční odvětrávání v paneláku vám může znepříjemnit život

Bydlení v panelovém domě má svá nesporná plus. V první řadě pohodlí – v podstatě se nestaráte o údržbu domu a jediné, co vás zajímá, je pravidelný úklid a občasné malování bytu, případně výměna nábytku, podlahových krytin, osvětlení a dalších doplňků. Máte-li byt po rekonstrukci s novou kuchyňskou linkou, v podstatě vás nějaká údržba v souvislosti s bydlením nemusí vůbec vzrušovat.

panelákové sídliště

Ve hře jsou však i další faktory, které život na sídlišti ovlivňují, a sice zejména společné prostory v domě, tedy hlavně přístupové cesty do bytu v podobě schodišť a výtahů a také společná stoupačka, kudy vede e veškeré technické zázemí. A právě stoupačka může hrát hlavní roli v situacích, které bydlení v paneláku mohou výrazně znepříjemnit:

Zápach z toalety – jednou z úskalí paneláků jsou záchody. Když máte totiž rodinný dům nebo chatu, a možnost mít toaletu s větracím okénkem, zápach ze záchodu jde mimo vás, protože jej vždy snadno vyvětráte, ale v paneláku to tak snadné není, pokud vám nefunguje správně (nebo vůbec) centrální odsávání.

bytový dům

Výpary z kuchyně – nefunkční digestoř či závada na centrálním odvětrávání vám může znepříjemnit život při přípravě teplých pokrmů zejména v teplém období roku, kdy je obtížné kuchyň důkladně vyvětrat otevřením okna. Složitější je to i ve chvíli, kdy máte doma malé děti nebo neposedná domácí zvířata, např. kočky, které by mohly otevřeného okna využít ke své zvídavosti, což by mohlo vést k nebezpečnému pádu.

Sousedé pod vámi smažili řízky nebo si koupili novou pěnu do koupele – nejen výpary a zápach z vlastního bytu, ale také z těch sousedních, co jsou „navěšené“ na jedné stoupačce. Pokud vám nebude fungovat ve stoupačce odsávání, může to dopadnout třeba tak, že budete pravidelně nasávat vůni pěny do koupele či sprchového gelu od sousedů pod vámi. Ve chvíli, kdy se také chystáte do sprchy, to vadit nemusí, ale jistě uznáte, že pěnu do koupele nemusíte cítit, když máte prostřeno na slavnostním stole, usedá k němu vzácná návštěva a všichni se těšíte, až zakrojíte do velkého jahodového dortu.