Plastové bedny na ovoce jsou výhodnější, než dřevěné

Mít ovocný sad, či větší zahradu s ovocnými stromy, je v dnešní době velký dar. Jednak kvůli zvyšujícím se cenám základních potravin, a pak také v některých případech sníženou kvalitou ovocnářských produktů na trhu. Kupříkladu některá jablka mají dle zjištění odborníků snížený obsah hořčíku ve srovnání s plody, které se u nás pěstovaly na konci 80. let minulého století.

sklizeň třešní

Vypěstovaná jablka a další ovoce z vlastních zdrojů pak potřebujete v průběhu sklizně někde skladovat a samozřejmě i do něčeho ukládat. Přebytky vlastní úrody lze pak rozprodávat například v tržnicích, přičemž o ovoce a zeleninu z tuzemských zdrojů je mezi lidmi obrovský zájem.

Dříve se výpěstky ukládaly do dřevěných bedýnek, byl to standardní postup a bedýnky pak kromě sklepů putovaly i do prodejní sítě. Dřevo má však několik vlastností, které pěstitelům i koncovým zákazníkům nemusí zrovna vyhovovat:

sklizeň jahod

Dřevo rychle stárne – dřevěné bedýnky jsou náchylné na praskání a navíc dobře absorbují vlhkost, která urychluje proces stárnutí. Životnost bedýnek je mnohem kratší, než u přepravek z plastu. Dřevěné bedýnky se také obtížně skladují ve více řadách nad sebou, u větších výšek hrozí jejich zřícení. Plastové přepravky se naopak vyrábí záměrně tak, aby se daly stohovat na sebe do speciálních zářezů.

Plísně, hniloba – dřevo je nasákavé a díky hrubé povrchové úpravě latí v bedýnkách snadno pochytá kdejakou nečistotu a mezi nimi i různé nežádoucí patogeny. Pokud se na povrchu usadí plíseň, může kontaminovat sousední plody a kus úrody pak můžete vyhodit. Toto se vám nestane s plastovými bednami na ovoce, plast není nasákavý a mnohem lépe se udržuje v čistotě.

Pevnost a údržbaplastové bedny na ovoce snadno udržíte v čistotě tlakovou vodou nebo ručním čištěním pomocí kartáčů, kdežto dřevěné přepravky nikdy důkladně nevyčistíte. Ty budou stále potenciálním zdrojem problémů.