Pánský formální oděv

V dřívějších dobách byly nedílnou součástí pánského obleku tři hlavní součásti: vesta, kabátec a kalhoty, buď dlouhé, nebo zkrácené. V průběhu 19. Století se pánský oděv začal proměňovat a přizpůsobovat aktivitám, ke kterým byl určen. V dnešní době můžeme považovat téměř za svátek, je-li muž oblečen formálně. Děje se tak nejčastěji při životně důležitých okamžicích jako je maturita, promoce, svatba či pracovní pohovor.
smoking s kytkou
·         Frak a smoking
Černý frak se obvykle nosil a nosí s dlouhými kalhotami. V padesátých letech patřil k neoblíbenějšímu pánskému společenskému oblečení. Nosil se především v černé barvě, případně krémové. V roce 1960 však například vystoupil zpěvák Adam Faith v bílém smokingu a bílých kalhotách s lampasem, což byla typická ozdoba smokingových kalhot. Dodnes se na přehlídkových molech objevují modernější verze smokingu, které mívají například hedvábné klopy.
·         Městský oblek
Od padesátých let se z klasických obleků stalo postupem času dominantní pánské společenské oblečení. Pokud chce dnes muž vypadat upraveně, oblékne si oblek. Takovéto obleky se v pánských šatnících nachází již od 19. století, i když během této dlouhé řady let, prošly nejednou proměnou. Liší se nejen počtem manžetových knoflíků či podšívkou, ale také barvou či vzory.
·         Kalhoty a blejzr
Až do konce 18. Století nosili dlouhé kalhoty pouze dělníci. Od té doby se mnohé změnilo. Dnešní móda už neřeší, zda mají být dlouhé nebo krátké, ale spíš jestli mají být úzké nebo tenké, přidržené šlemi nebo páskem. Dvouřadý nebo jednořadý blejzr pro změnu reprezentuje britský styl módy. Původně byl tmavomodrý a nosili jej námořníci, až ve 20. století se stal součástí pánského šatníku. Dodnes se jím nechávají návrháři inspirovat, zachovávají i dvouřadé zapínání s kovovými knoflíky.
oblek muže
·         Kuřácký kabátek
Původně se jednalo o pohodlnější domácí oděv. Krátký kabátek jednoduchého tvaru různých barev, býval zhotoven z příjemných měkkých materiálů. Nosil se s denními i večerními kalhotami. Dnešní připomínkou tohoto stylu jsou například sametová saka, která mohou být dokonce ručně vyšívaná, podobně jako tomu bylo dřív. Hedvábné sako rovněž budí pozornost svým luxusním vzhledem.