Růžová Rekola v ulicích Kladna

Možná že jste si už i vy všimli, že do měst, jako je Praha, Brno, Ostrava, Olomouc a do mnoha dalších velkých měst zavítala služba, která se nazývá bikesharing. V překladu se jedná o sdílení kol. Tato kola dokonce zavítala i do Kladna , kde jsou k vidění od 17. srpna. Momentálně jich zde můžete vidět okolo šedesáti kusů. Jsou umístěna na dvaceti šesti nejvíce frekventovaných místech. Jedná se o místa, jako jsou například autobusová nádraží, školy, pošta nebo dokonce vlakové nádraží. Na těchto stanovištích je tedy možné si kolo vypůjčit a následně na něm dojet do svého cíle, kde jej zamknete. Růžová kola jsou velice pohodlná, bez přehazovačky a s košíkem pro případné nákupy.
růžové a černé kolo
Město tuto službu zakoupilo zkušebně na tři měsíce. Součástí je poskytování potřebného servisu kol a jejich rozvoz zpět na staveniště, když se zaparkuje někde jinde. Pokud budou mít občané Kladna o sdílení kol zájem, služba bude zavedena trvale. Během pilotního projektu se ukáže, zda je potřeba ještě něco upravit nebo změnit.
růžový dům
A jak že vlastně celý proces funguje? Velmi jednoduše. Kola jsou totiž sledována před GPS. Zájemci pomocí svého chytrého telefonu provedou prvotní registraci a vzápětí se dozví, jestli je nějaké volné kolo na jejich nejbližším stanovišti. Do mobilu zadají číslo kola, které je umístěno na rámu, a počkají, až jim přijde ověřovací kód k otevření daného zámku.
Na konci kolo uzamknou a nezapomenou se odhlásit, aby se jim přestal měřit čas zapůjčení. Určitě i vás zajímá cena zapůjčení. Nejedná se o nic náročného, protože cena za zapůjčení je 10 korun za hodinu. Peníze se vám budou odečítat z platební karty.
V dnešní době se ale zvažuje i půjčování kol bez použití chytrého telefonu nebo platební karty, protože je možné, že ne každý má něco takového k dispozici.
Město se ale začalo zabývat i rozšiřováním cyklostezek, které by měly být napojeny na uzlové body, mezi které můžeme zařadit školy, obchody nebo nádraží. Cílem je, aby lidé více používali kola než auta.