Tradiční velikonoční dekorace

Všechny dekorace https://www.skvelydomov.cz/dekorace/ použité v tomto období oslavují život a jeho znovuzrození a probouzení přírody.

osení v košíku

Osení

Tradiční zelené osení nám v době Velikonoc zdobí naše stoly, stolky a okenní parapety. Má symbolizovat mladou rašící trávu. Osení si můžeme jednoduše udělat doma. Stačí nám k tomu nízká miska, do které dáme vrstvu substrátu (stačí 8 cm). Na stlačený substrát nasypeme vrstvu semínek a to hustě, ale aby semena neležela na sobě. Použijeme ječmen nebo pšenici. Vrstvu semen zasypeme další vrstvou substrátu (tentokrát pouze 1 – 1,5 cm) a jemně horní vrstvu přitlačíme a misku zaléváme, aby byl substrát stále vlhký. Pokud necháme misku při pokojové teplotě, asi za 5 dní semena začnou klíčit a během dvou týdnů bychom se měli dočkat hotového osení. To můžeme nazdobit umístěním barvených vajíček. Rychlý růst můžeme zpomalit přemístěním misky do chladné a světlé místnosti. Růst urychlíme větší teplotou a namočením semen do teplé vody den před výsevem. Pokud jsme nestihly založit osení a už není moc času, použijeme řeřichu. Její semena naklíčí mnohem rychleji.

Velikonoční věnce

Jsou oblíbenou dekorací, kterou zdobíme vstupní dveře, okna a zdi v interiéru. Pokud si chceme věnce vyrobit sami, zvolíme spíše menší rozměry, aby základ věnce nepotřeboval pevnou výztuhu. Tělo věnce tak vytvoříme ze silnějších, ale pružných větví, které stočíme do kruhu a slabšími větvemi doskládáme na požadovanou šířku a tenkým drátem zafixujeme. Tělo věnce si můžeme i zakoupit a jen ho nazdobit. Zdobení je věcí fantazie, čarovat se dá s materiálem jako je: mech, březové větvičky kvetoucí nebo napučené větvičky různých dřevin, stuhy, sláma, kůra stromů a vajíčka.zátiší s dekoracemi

Pomlázka

Je nepostradatelnou součástí českých velikonočních svátků. Název pomlázka vychází ze slova „pomladit’’, což mělo ženám zajistit vyšleháním zdraví a dobrou náladu. Plete se z dlouhých vrbových proutků a na horní část patří barevné stužky, které tam mají vázat vyšlehaná děvčata. Pomlázka se může použít pouze k dekoraci.